+90 264 278 48 50

info@kromtech.com.tr

Sosyal Medya

Süt Protein Standardizasyonu

Verimlilikte ve standart ürün için membran filtrasyon, mantık ve teknoloji ile bir arada buluşuyor!

Membran filtrasyon ile süt protein konsantrasyonu ve standardizasyonu:

Günümüz iş dünyasında sektör ne olursa olsun yeni nesil teknolojiler hayatımıza girerken üretimde verimlilik artışını ve standart ürün kalitesini de beraber getirmek zorundadır. Hepimizin bildiği gibi süt ürünleri imalatında yaz ve kış aylarında sütlerin bileşenlerinde oluşan değişiklikler verimlilik farklılıklarına sebep olur ve üretim kapasitelerini değiştirir. Standardı yakalamak zor olur ve üretimde verimlilik kayıpları yaşatır. Ultrafiltrasyon ve Mikrofiltrasyon isimli iki teknolojik makine ise bu kayıpları ortadan kaldırıp, standardı yakalamamızı sağlar. Bu iki tipteki membran sistemleri süt içerisindeki süt proteinlerini standardize etmek için kullanılır. Ultrafiltrasyon toplam proteini standardize etmek için kullanılır. Mikrofiltrasyon ise kazeini standardize etmek için kullanılır. Ancak dünyada çoğunlukla Ultrafiltrasyon sistemi kullanılmaktadır.

 

Peynir üretimi

Ultrafiltrasyon veya Mikrofiltrasyon kullanarak yapılan protein standardizasyonu, süt bileşenlerindeki mevsimsel değişiklikleri standardize ederek peynirlerin daha standart hale getirilmesini sağlar ve üretim standardize edilir. Yukarıda belirttiğimiz membran filtrasyon sistemlerine çiğ veya pastörize süt beslemesi yapılabilir. Bu yağlı süt ve yağsız süt olarak da ayrılabilir. Her iki membran sistemi de peynir yapım süreçlerinde birçok avantaja yol açar. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

- Tek tip süt kalitesi

- Tek tip yüksek peynir kalitesi

- Peynir yapım sürecinin kolay kontrolü

- Her gün aynı işlem parametreleri

- Tank ve tekne sayılarının azalması

- Her bir tankta aynı peynir işlem hacmi

- Daha az tank ve tekne sebebi ile maya tüketiminde azalma

- Düşük işletme maliyetleri (Buhar, elektrik, su vb…)

- Peynir kapasitesinde artış

- Kütle başına artan peynir verimi

 

Bu avantajlar sayesinde standart süt beslemesi ile kaliteli ve verimli nihai ürün üretilir. Kararlı proses parametreleri ve standart protein seviyeleri üretim içerisindeki her noktada şirketin karlılığına ve işgücüne ekstra katkıda bulunur.